• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2018 - Çocuk Eğitimi

Çocukların kişilikleri değiştirilebilir mi?

Çocuklarınızın kişilik özelliklerini değiştiremezsiniz ama kişilik özelliklerinin davranışların üzerinde nasıl etkili olduğunu, en fazla  ve en az etkilediği noktalarda nasıl davranmaları gerektiğini, nasıl  kontrollu olabileceklerini öğretebilirsiniz. Böylelikle kişiliklerinden kaynaklanan negatif etkiyi hiç değilse azaltmış, onu nasıl yöneteceğini öğretmiş olursunuz. Negatif özelliğin katma değer yaratacak bir pozitif özelliğe dönüşmesi ise mümkün değildir.

Kişilik ve eğitim konusunda tartışmalar sürekli yapılmaktadır. “Çocuğumu spor takımına koyarak rekabetçi yapabilir miyim?” veya “O tamamen rekabetçi bir kişiliğe sahip ne yapabilirim ?” Bu tartışma uzun süredir yapılıyor ama henüz kesin bir cevabı bulunmamıştır.

Bu konuda ikizler üzerinde çalışma yapılmıştır. İkizler ayrılarak iki ayrı ailede yetişmeleri sağlanmıştır. (bilim için insanlara neler yapılıyor!)Tamamen ayrı şartlarda ayrı ebeveynlerle  yaşayan ikizlerin kişilikleri incelenmiştir.

Ikizlerin kişilik özellikleri büyütenlere mi yoksa asıl anne babalarına mı benzeyeceği araştırılmıştır. ( Find your Strongest life – Marcus Buckingham) Sonuçta, ikizlerin kişiliklerinin asıl anne ve babalarına benzediği  yetiştirenlere benzemediği görülmüştür.

Bu çocukların davranışları üzerinde hiç bir etkiniz yok demek değildir. Bu basitçe her çocuk kendine özgü yetenek ve davranış kalıbıyla donatılmış olduğunu gösterir. Siz bu kalıbların daha kullanışlı hale gelmesi için destek olabilirsiniz.

Bu konuda ebeveynleri rahatlatacak bazı tavsiyeler

Devamını oku...

İstanbul’da Waldorf Okulu olduğunu biliyor muydunuz?

 

“İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur” atasözüne katılıyorum. Öğrencilik hayatım boyunca verilen ödevleri yaparken herkes iki kaynaktan yararlanarak yaparken ben on kaynaktan yararlanırdım. Yorulurdum ama her zaman yorulmama değerdi.

Büyüdüm anne oldum. Bu özelliğim bazen daha yorucu bir hal alsa da şimdilik idare ediyorum. Erdal için okul arayışım iki yaşlarındayken başladı. Vaktim de olduğundan evimize yakın tüm kreşlerde Erdalla bir gün geçirmeye başladık. (Hiç birine kayıt olamadık bu ayrı  konu). Erdal üç yaşlarındayken Kuzguncuk’ta bir Waldorf Okulu olduğunu öğrendiğimde çok mutlu olmuştum. Tam istediğimiz gibi bir okuldu. Hemen telefona sarıldım. Ömer, heyecanlı sesimden ve sorularımdan, “tamam, akşam buluşalım hemen” dedi ve öylece başladı tanışıklığımız.

Evimizin okula uzak olması dolayısıyla Kuzguncuk’a gidemedi Erdal. Oturduğumuz yerde okul açma çabalarım yeterli maddi ve manevi destek sağlanamadığı için son bulmak zorunda kaldı. Fakat biz yine de görüşmeye devam ettik.  Hatta bu dönem başı Erdal Nisan İmece’ye üç gün gidip okulu bıraktı:- Devlet okulu aktivitelerini ve arkadaşlarını özlemiş. Bu da ayrı bir yazı konusu.

Elbirliği yaptığımız sürece her işin üstesinden gelebileceğimizi düşünüyor Ömer. Ben onun çabasını kutluyorum. Okulu tanımanız için kendisiyle kısa bir röportaj yaptık, iyi okumalar.

Meftun Kocakaya Bayır: Kendini kısaca tanıtır mısın? Waldorf’u tanıman ne zamana dayanıyor?

Ömer Özkan: Ben Ömer Özkan, 1972 yılında köy enstitüsü sevdalısı ilkokul öğretmeni babadan ve terzi bir anneden Marmaris’te doğdum. Hacettepe Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümü bitirdikten sonra askerlik için geldiğim İstanbul’da önce işimi sonra eşimi ve iki kızımı buldum. Çocuklar olunca babamın anlattığı Köy Okullarını ararken Waldorf’a rastladım. Waldorf, eğitimci eğitimlerine katıldıktan sonra kendimi eğitim ailesinin içinde buldum. Hayallerimiz güzel Kuzguncuk’ta ete kemiğe büründü.

Devamını oku...

"Başka bir eğitim mümkünmüş" dedirten Waldorf Eğitim Sistemi!

Teknoloji yok, akıllı tahta, tablet yok; kara tahta, tebeşir, kağıt ve kalem, dikiş iğnesi, çamur var...

Eğitim sisteminin çocuğun kişiliğinin, yaratıcılığının oluşmasında, öğrenme sürecinde, yeteneklerinin ortaya çıkmasında ne kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Çünkü çocuğun en önemli yıllarında onu bir sistemin içine sokuyoruz. İşte bu sistemin çocuğu nasıl şekillendireceğini, onu nasıl dönüştüreceğini iyi çözümlemeliyiz. Günümüz anne babaları neyse ki bu çözümlemeyi yapmaya, 'çocuk yetiştirmede farklı bir sistem de mümkün olabilir mi?' diye araştırmaya hevesliler. Sosyal medyanın, saniyesinde her bilgiyi önümüze döken internetin bunda katkısı da yadsınamaz tabi ki.

Artık klasik çocuk yetiştirme yönetmlerinden farklı uygulamalara inanıyoruz ve bize dayatılan eğitim sisteminden farklı sistemlerle de çocuğumuzun yetişebileğini biliyoruz. Tam da bu noktada size 'Başka bir eğitim mümkünmüş' dedirtecek bir eğitim yaklaşımından, Waldorf Eğitiminden bahsetmek istiyorum. Bu öyle bir okul ki; şimdilerde okulların gururlanarak sundukları teknolojiyle donatılmışlık anlayışından tamamen uzak. Hatta çocuklar elektronik cihazlardan tamamen uzaklar. Akıllı tahtalar yerine eski kara tahtalar, tebeşirler; tablet bilgisayarlar yerine bolca kağıt kalem var. Bu okulda çocuklar örgü örüyor, dikiş dikiyor, çamurla oynuyorlar. Öğrenmek için oyun oynuyorlar. Doğayla iç içe vakit geçiriyor, her çocuğun yapması gerektiği gibi koşuyor zıplıyor atlıyorlar. Bizim zannettiğimizin aksine tablette oyun oynamak değil işte bunlar geliştiriyor çocuğun zekasını…

Devamını oku...

Sevgili Anneler ve Sevgili Babalar

Sevgili anneler; çocuğunuza bir şey yedirebilmek için "Sen yemezsen filancaya veririm" sözünü katiyyen kullanmayın. Çocuk tok olduğu veya canı yemek istemediği halde sırf başkasına verilmesin diye yemeye alışırsa nasıl bir şahsiyeti olur, ilerde neler yapar bir düşünün. Hemen hemen bütün anneler (ve babalar) bu vahim hatayı yapıyor. Bundan acilen vazgeçilmeli.

Sevgili babalar; çocuklarınızı dövmeyin, onlara bağırmayın, azarlamayın, aşağılamayın. Çocuk hata yaparak öğrenir. Her hatasını yüzüne vurmayın, eleştirmeyin. En iyi terbiye yöntemi "iyi örnek olmak"tır. Çocuklarınızın size olan sevgisini, güvenini aşındırmayın, yok etmeyin. Çocuk, sevildiğini ve babasının onun yanında olduğunu bilsin. Babalarınca gerekli ve doğru ilgiyi göremeyen çocukların kendilerine güvenleri olmaz, kendileri ve çevreleri ile barışık olmaları zordur, çekingen veya hoyrat olurlar. Çocuklarınızı başkasının yanında eleştirmeyin, başkalarına onları şikayet etmeyin. Diğer yandan aşırı ilgi ve destek, hakedilmemiş aşırı övgü de doğru değildir. Onlar sizin malınız değil, Allah'ın emanetleridir, kendi ruhları, hayatları kaderleri vardır. Anneler, kanguru gibi olmayın, çocuklarınızı dokuz ay karnınızda taşıdığınız yeter, ömür boyu bunu sürdürmeyin.

Devamını oku...

f t