• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Hatıra Para Koleksiyonculuğu Çocuklarınıza Güzel Bir Hobi ve Kültür Kaynağı Olacaktır

Hatıra para koleksiyonculuğu ile, çocuklarınıza  kültür ve yatırım hobisi kazandırabilir hem de  günü geldiğinde çocuklarınız yatırımlarının karşılığını görebilirler.

...

Hatıra Para Koleksiyonculuğu çok eski çağlarda başlamış olup, günümüzde de bir kültür ve yatırım hobisi olma özelliğini sürdürmektedir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1970'den beri düzenli bir biçimde hatıra para ve madalyon üretimi yapmaktadır. Bu güne değin, dörtyüzonbir civarında gümüş, altın ve bronz gibi metaller üzerine hatıra para ve madalyon basılmıştır.

Darphane'ye hatıra paralarla ilgili üye olabilmek için başvuru formunu doldurup, iki adet fotoğrafla birlikte aşağıdaki adrese göndermek yeterlidir. Hatıra paralar Darphane Mağazasından ve acentamız (Ankara'da Hazine Vakfı)'ndan temin edilebilir. Satışta bulunan tüm ürünler Darphane mağaza fiyatlarından temsilciliklerden satın alınabilir.

Ankara Hazine Vakfı: Bahçelievler, 8. Cad./3.Sk Sok. No:1 D:1, 06490 Çankaya Telefon: (0312) 215 31 86

Yabancı firmalar için basılan hatıra paralar; Türkiye satışlarının kontenjanlı olması nedeniyle, sadece üyelere satılmaktadır.

Satış süreleri dolan ve/veya maksimum üretim adetlerine ulaşılan hatıra paraları tedavülden kaldırılmakta, bundan sonra koleksiyonerler arası oluşan piyasadan temin edilebilmektedir.

Koleksiyonculuğa yeni başlayanlar için öneriler
Birden fazla ülkenin parasını biriktirmek çok masraf ve emek gerektiren bir uğraştır. Bu nedenle başlangıçta yalnızca Cumhuriyet Dönemi Hatıra ve Tedavül Paralarından oluşan bir koleksiyon için işe başlanmalıdır. Zaman içinde istek duyulursa Osmanlı Dönemine geçilebilir.

Hatıra para koleksiyonculuğuna yeni başlayanların öncelikle Darphane'nin satışa çıkardığı tüm ürünleri almaları ve bundan sonra satışa sunulacakları düzenli takip etmeleri, daha sonra da geriye yönelik olarak eksiklerini piyasadan temin etmeleri yararlı olacaktır.

Genel Müdürlüğümüzün ürettiği hatıra paralar ve hatıra madalyonlar muhafazalı plastik kapsüllerde satışa sunulmaktadır. Paraları el değmeden muhafaza etmeli, plastik kapsüllerden çıkarmamalıdır. Paraların iyi muhafazası satış durumunda, fiyatı önemli ölçüde etkilemektedir.

Koleksiyon ürünlerimizin zaman içinde değer kazandığı gözönünde bulundurularak satış için acele edilmemelidir.

İnternet üzerinde hatıra parası ile ilgili çok sayıda site bulunmaktadır. Başta Darphane'nin web sayfası olmak üzere, bu sitelerden sürekli bilgi sağlanabilir.

Paraları aşağıdaki adresten takip edebilirsiniz.

http://www.darphane.gov.tr

Hatıra para ve madalyonların satınalma işlemleri, üyelikler ve bilgi için;

Genel Müdürlük
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü (Koleksiyon Servisi)
Dikilitaş Mah. Yenidoğan Sk. No:55 34349 Beşiktaş - İstanbul
Tel: 0212-370 90 00 Fax: 0212 274 90 94

Sipariş Adresi: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

İstanbul Dışı Gönderimler İçin Banka Hesap No: T.C.

Ziraat Bankası Iban No : TR53 0001 0005 2901 7965 8850 01

Not: Hatıra para tutarlarının banka hesabımıza yatırılmasını takiben talepleriniz adresinize gönderildiğinde, gönderi bedelini fatura karşılığında ödemeniz gerekmektedir.

Bronz 25 TL.

 Bronz - 25 TL.

2,5 Türk Lirası- Bronz - 25 TL

Gümüş Para 20 Türk Lirası - 100 TL

Gümüş Para 100 TL

20 Türk Lirası- Gümüş Para 100 TL

 

 

 Büyük Türk Devletleri Serisi 16 adet  (Her bir Para 1 TL tutarındadır. Toplam 16 TL - Güzel bir kutusu var 14 TL. Çocuklarınıza bu seriyi armağan ederek hatıra para kolleksiyonuna başlayabilirler.

 

 

 

 

 

 

f t